Register

User Registration
or Anuluj
---

---
A+ A A-

2013-10-11 Jubileusz - 70 lat istnienia Instytutu Piłsudskiego w Nowym Yorku

W dniu 11 października odbyła się następna jubileuszowa uroczystość dla przyjaciół i sympatyków Instytutu  mieszkających w Nowym Jorku i jego pobliżu, tym razem w salach Konsulatu Generalnego RP. Goście dopisali. Sale konsulatu były wypełnione po brzegi - przybyło około 200 osób. Taka frekwencja świadczy o popularności tej zacnej instytucji, docenieniu znaczenia jej działalności dla społeczności polskiej w Nowym Jorku. 

Uroczystość pięknie poprowadziła dziennikarka Anna Tarnawska. Zgromadzonych powitał w imieniu Konsulatu Generalnego RP konsul Mateusz Stąsiek, który podziękował Instytutowi za dotychczasową działalność i życzył dalszych sukcesów. Prezes Instytutu dr Magda Kapuścińska w krótkich i ciepłych słowach wyraziła radość, że tylu przyjaciół i sympatyków zaszczyciło tę ważną dla Instytutu uroczystość i podziękowała im za przybycie. Potem nastąpiły gratulacje: dr Janusz Romański z Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Filadelfii wręczył pani prezes Magdzie Kapuścińskiej dyplom uznania dla Instytutu, a przedstawicielka Federalnej Unii Kredytowej, pani Elżbieta Baumgartner w swoim przemówieniu doceniła działania tej placówki dla Polonii i obiecała dalszą dla niej pomoc finansową. 

Dr Iwona Korga wygłosiła referat pt. "70 lat Instytutu Piłsudskiego w Ameryce", który został przyjęty brawami na stojąco. Po prezentacji wyświetlono film o Instytucie wykonany w prezencie, specjalnie z okazji jubileuszu przez znanego polskiego reżysera Tomasza Magierskiego mieszkającego w Nowym Jorku. Występują w nim zarówno osoby związane z Instytutem: prezes Magda Kapuścińska, dyrektor Iwona Korga, wiceprezes Marek Zieliński oraz najstarszy członek Rady Dyrektorów i prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Janusz Krzyżanowski, jak również Konsul Generalna Ewa Juńczyk-Ziomecka i prof. z Yale University Timothy Snyder. Film prezentuje zbiory Instytutu - archiwa, książki, czasopisma, obrazy, ordery i inne materiały. Kończy się znaną legionową pieśnią pt. My pierwsza brygada. Na jej dźwięk zgromadzeni powstali i ze wzruszeniem śpiewali ten ulubiony utwór legionistów. 
Goście dobrze się bawili. Śpiewali "100 lat" i "hip,hip hurra" na cześć Instytutu. Gratulowali dobrze zorganizowanego i wzruszającego wydarzenia. 

Dołączamy sie rownież do tych gratulacji

                                                     Zarząd Krajowy Związku

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedzili nas

Dziś 19 // Wczoraj 9 // W tym tygodniu 28 // W tym miesiącu 798 // Ogółem 94000

beige gray

Projekt i wdrożenie - R.Barden :: Opracowanie merytoryczne - J.A.Michaś