Register

User Registration
or Anuluj
---

---
A+ A A-

2017-05-12 Piłsudczycy w Butrymańcach


Piłsudczycy w Butrymańcach z modlitwą za Marszałka

   Gdyby nie On, Józef Piłsudski, po trosze Żmudzin, Polak z serca i po trosze Litwin, nie bylibyśmy tu, gdzie Wista wartko płynie, gdzie Niemen zakolami pcha się przez Białoruś i Litwę, gdzie wysoko w górę piętrzą się Tatry, gdzie szumią fale Bałtyku.

   To On wstrzymał hordy bolszewików, podobnie jak kilka wieków wcześniej Sobieski uratował Europę przed islamem. W maleńkiej parafii w Butrymańcach na południc od Wilna, przy samej granicy z Białorusią, Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczył spotkanie z modlitwą w intencji Marszałka, w Jego 82. Rocznicę śmierci. Nieprzypadkowo wybrano Butrymańce. Tu posługuje Bogu i ludziom jeden z największych patriotów, ksiądz Józef Aszkiełowicz, legenda nic tylko kapłaństwa, ale wszystkich Polaków zamieszkujących Litwę. Praw-dziwy autorytet wiary i szacunku dla dawnych Kresów i Macierzy. Podczas Mszy świętej koncelebrowanej przez księdza infułata naczelnego kapelana ZP RP generała Mariana Próchniaka i ks. Józefa Aszkiełowicza proszono Boga o spokój duszy twórcy Państwa Polskiego, o wzajemny szacunek obu narodów, polskiego i litewskiego, o pokój na świecie. Po liturgii Mszy zostały wręczone najwyższe odznaczenia piłsudczyków.

   Złotymi Krzyżami Związku uhonorowano księdza Józefa Aszkiełowicza i Edwarda Klonowskiego, niestrudzonego kombatanta, „wiecznego" opiekuna kwater legionistów, najwierniejszych żołnierzy Marszałka. Srebrnym krzyżem uhonorowano redaktora Wilnoteki, współpracownika TVP Polonia. Walentego Wojniłło. Za jego solidność i wytrwałość w „malowaniu" obrazem i słowem rzeczywistości Polaków zamieszkujących współczesna Litwę - uzasadniał Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego, generał ZPRP. Później Kawalkada samochodów z Butrymańc udała się na wileńską Rossę tam gdzie obok Matki spoczywa serce Józefa Piłsudskiego.

   W tym szczególnym, drogim miejscu polskiej pamięci oddano cześć Marszałkowi, złożono wieniec, zapalono znicze. Cześć delegacji wraz z księdzem Józefem Aszkiełowiczem udała się do Ostrej Bramy i do Hospicjum, a prezes Zarządu Krajowego, generał Związku Stanisław Śliwa i naczelny kapelan ZP RP ks. infułat generał Marian Próchniak pojechali do Radia Znad Wilii. by uczestniczyć w cyklicznej autorskiej audycji „Spotkania z Polska” Były wspomnienia, historia powstania Związku, tradycje piłsudczykowskie, legionowe Złotym krzyżem odznaczony został kpt. Edward Klonowski pieśni. Oj, niejednemu Polakowi zakręciła się Iza w oku... Okazało się po rozmowie z senator Anną Grażyna Sztark, że najwyższy i największy pomnik Marszałka stoi w Koszalinie, na Pomorzu.

   I takie też było pytanie konkursu radiowego. Uważnie słuchali tej audycji nasi Rodacy, bo odpowiedzią nie było problemu. W audycji „Spotkania z Polska" było bardzo wiele pierwiastków patriotycznych, bardzo wiele ciepłych słów kierowanych do Rodaków i braci Litwinów, Poza anteną ks. infułat gen. Marian Próchniak z satysfakcją stwierdził, że już się zauważa poprawny stosunek do Polaków, jest więcej wzajemnego zrozumienia. W Radiu Znad Wilii dużo było Polski, wszak audycja nosi nazwę „Spotkania z Polską" Józef Aszkiełowicz również odebrał złoty krzyż piłsudczyków. Zapewne jest jeszcze sporo do zrobienia, ale już widać ocieplenie klimatu. To może rokować dobrą; sąsiedzką współpracę i zrozumienie - dodał. Po radiowej audycji delegacji generałów i pułkowników Związku była podejmowana obiadem przez ustępującego ambasadora RP w Wilnie Jarosława Czubińskiego. Ponownie była okazja do wspomnień, do wielu ważnych polsko-polskich rozmów w sympatycznej atmosferze.

   W ubiegły piątek pogoda wyjątkowo dopisała. Słońce zachęcało do realizacji dalszej części programu pobytu delegacji piłsudczyków na Wileńszczyźnie. Tym razem sznur samochodów udał się do miejsca gdzie „wszystko się zaczęło jak mówił o Wadowicach i o sobie święty Jan Paweł II. W Zułowie też się wszystko zaczęło. Tu na świat 150 lat łomu przyszedł Józef Klemens Piłsudski. Jeszcze straszą kołchozowe, porozbijane obory, ale widać rękę ZPL ich staranność o te szczególne miejsce historii, nie tylko naszego państwa. Dąb, który jeszcze rośnie w miejscu, gdzie stała kołyska małego Ziuka, niestety z każdym rokiem jest córa bardziej anemiczny. Kilka lal temu pisałem, że toczy go grzyb o nazwie opieńka. To wyjątkowo złośliwy grzyb. Jeszcze kilka lat i dąb posadzony ręką prezydenta RP. Ignacego Mościckiego może się przewrócić. To dobrze, że w 2005 roku w święto Niepodległości Kurier Wileński' i leśnicy z Pomorza pobrali żołędzie i udało się wyhodować kilkanaście młodych dębczaków. Rosną teraz przed urzędami szkołami, a nawet w rezydencji śp. Konstantego Jerzego hrabiego Śniadeckiego.

   Tyle jest miejsc związanych z Marszałkiem, tyle tu pamiątek, tak miłych naszemu sercu - mówi generał Stanisław Śliwa. Delegacja ustawiła się do oddania honorów przed pamiątkowym obeliskiem. Odmówiono modlitwę za Marszałka i śpiewaliśmy, długo śpiewaliśmy legionowe pieśni. Mimo że już pora była wracać, nawet 400 kilometrów do Olecka tam zjechali się z całej Polski piłsudczycy to nikt nic patrzył na zegarek. Kilku oficerów pobrało w Zułowie ziemię i kamienie, które pojechały do Macierzy pod miejsca upamiętniające Marszałka Piłsudskiego. Nieprzypadkowo wybrano Butrymańce. Tu posługuje Bogu i ludziom jeden z największych patriotów, ksiądz Józef Aszkiełowicz, legenda nie tylko kapłaństwa, ale wszystkich Polaków zamieszkujących Litwę. Prawdziwy autorytet wiary i szacunku dla dawnych Kresowi Macierzy
Delegacja piłsudczyków przed Mauzoleum Marszałka na wileńskiej Rossie.

KURIER WILEŃSKI • Sobota, 20 - poniedziałek, 22 maja 2017 r.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

 

Opracowanie Julian Aleksander Michaś
Zdjęcia Bronisław Seweryn Błański

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedzili nas

Dziś 19 // Wczoraj 9 // W tym tygodniu 28 // W tym miesiącu 798 // Ogółem 94000

beige gray

Projekt i wdrożenie - R.Barden :: Opracowanie merytoryczne - J.A.Michaś