Register

User Registration
or Anuluj
---

---
A+ A A-

2014-11-09 Kahlenberg - Wiedeń

   W dniu 9  listopada 2014 z okazji 96 Rocznica Święta Niepodległości, Polski, odbyła się uroczystość odsłonięcia  Tablicy Pamiątkowej ku czci pierwszego Marszałka Polski  Józefa Piłsudskiego w tym samym miejscu ,w którym umieszczona została tablica 12 maja 1939 roku w 4 rocznicę śmierci Marszałka,obok już istniejących tablic Jana III Sobieskiego i św Jana Pawła II na fasadzie przy głównym wejściu do Sanktuarium  Narodowego na Kalhenberg w Wiedniu.

   W 1972 roku komunistyczne władze Polski wymusiły na władzach Kolhemberga usunięcie Tablicy,tak więc po 42 latach wróciła na swoje dawne miejsce.Należy nadmienić,że Kolhenberg leży na szlaku Kraków - Rzym i jest miejscem często odwiedzanym przez grupy polskich pielgrzymów i turystów.Umieszczając Tablicę w tym roku na fasadzie Sanktuarium Narodowego Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej w porozumieniu z Ambasadą RP w Wiedniu podjął uchwałę,że od bieżącego roku uroczystości dla uczczenia święta Niepodległości 11 Listopada będą się tutaj odbywały  każdego roku. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział: Ambasador RP w Wiedniu, Wiesław Lorkowski,  Prezes Krajowego Związku Piłsudczyków RP generał dywizji ZP RP mgr Stanisław Śliwa, Kapelan Krajowego Związku Piłsudczyków-generał brygady, ks. infuat dr Marian Próchniak,Przedstawiciel Rektora Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr.Krzysztof Nowakowski, oraz Prezesi Okręgów i Oddziałów Związku Piłsudczyków RP z całej Polski, Polonia austriacka, trzy szkoły polskie z Wiednia. Ze strony emigracji polskiej w Wiedniu wzięła udział Danuta Neuming, a ze Szwecji przedstawiciel Związku Piłsudczyków R.P.Oddział w Malmo, płk.Władysław  Wojtyła.

   Mszę św. celebrował kapelan Związku Piłsudczyków RP generał brygady ks, infułat Marian Próchniak w asyście kustosza Sanktuarium Narodowego w Kalhumberg księdza Romana Krekory. Tablicę odsłonił Prezes Krajowego Związku Piłsudczyków generał brygady mgr Stanisław Śliwa i ,Ambasador RP w Wiedniu Wiesław Lorkowski,oraz generał brygady ks. infułat Marian Próchniak. W delegacji z Polski wzięło udział w uroczystościach 60 osób,oraz liczna emigracja niepodległościowa, Polonia z Wiednia i okolic.

Prezes Związku Piłsudczyków RP-Oddział w Malmo
         płk. Wiesław Kapergren-Kapturowicz

  Za ILOVE POLEN ... W niedzielę, 9 listopada 2014 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, w kościele na wzgórzu Kahlenberg odbyła się uroczysta msza św. celebrowana przez ks. prałata Mariana Pruchniaka w asyście ks. Romana Krekory i innych księży z tego kościoła, po której nastąpiło ponowne odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Czytaj więcej na stronie I love Polen - Wiedeń

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1   

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedzili nas

Dziś 18 // Wczoraj 9 // W tym tygodniu 27 // W tym miesiącu 797 // Ogółem 93999

beige gray

Projekt i wdrożenie - R.Barden :: Opracowanie merytoryczne - J.A.Michaś